fbpx
Kvalitné a cenovo dostupné odhlučnenie pre Vaše auto.

Prečo si odhlučniť auto ?

Úvod

Ešte pred tým ako sa začneme venovať tomu, prečo si auto odhlučniť  si treba uvedomiť, čo vlastne chceme pod pojmom odhlučniť alebo vytlmiť auto dosiahnuť. Tieto dva pojmy sú veľmi dôležité a často sa zamieňajú. Priznám sa, že aj názov tohto článku je trochu zavádzajúci, pretože sa volá “Prečo odhlučniť auto ?”. Ak by som mal byť presný mal by sa volať “Prečo si odhlučniť a vytlmiť auto ?”.

Vytlmenie auta

Týmto pojmom sa označuje činnosť, ktorou dosiahneme odstránenie vibrácii karosérie, odstránenie akustického skratu a tým celkove zníženie hluku a zlepšenie kvality hudby vo vozidle. Ak ste menej zbehlý v akustike, určite si kladiete otázku, čo to ten akustický skrat vlastne je. Čisto laicky povedané sa jedná o to, že aby mohol reproduktor pracovať správne, potrebuje mať oddelený priestor pred a za membránou reproduktora. No a to je vo väčšine aut so sériovým audiom problém, pretože táto podmienka nieje veľa krát splnená. Kvôli tomu je zvukový prejav vo vozidle značne degradovaný, hlavne teda pri nižších stredných tónoch a basovej zložke. Kvôli tomuto javu, ktorý nazývame akustický jav nebudú autá bez vytlmenia nikdy dobre “basovať”. Ale tlmenie auta nerobíme len kvôli zlepšeniu audia, ale aj kvôli potlačeniu vibrácii. V aute sa totiž od motora, výfuku, nápravy a kolies šíria vibrácie, ktoré sa prenášajú do celej karosérie a tým vytvárajú hluk. Preto ak chceme vo vozidle dosiahnuť, čo najmenší hluk, musíme vozidlo najprv vytlmiť. Tým zabránime kmitaniu častí karosérie a teda potlačeniu hluku, ktorý tým vzniká. priklad_vytlmenia

Materiály na vytlmenie vozidla

Butyl

Na účely vytlmenia vozidla sa vo väčšine prípadov používajú materiály na báze butylu. Je to materiál založený na báze butyl-kaučuku, ktorý je veľmi odolný na zmenu teplôt, nestráca svoje vlastnosti pri nižších teplotách a z pomedzi všetkých materiálov na vytlmenie vozidla poskytuje najlepší pomer hmotnosti k tlmiacemu účinku.

Nami predávané tlmiace materiály na báze butylu sú:

GMS-07 Platinium – Je tlmiaci materiál potiahnutý hliníkovou vrstvou.

GMS-07

 

GMS-03 – Je tlmiaci materiál s dvomi vrstvami. Spodnú vrstvu tvorí butyl a hornú vrstvu termoakustická pena podobná produktom GMS-01, GMS-02.
GMS-03_vrstvy

 

GMS-DP1 – Je materiál, ktorý pozostáva až z troch vrstiev rôznych materiálov. Spodnú vrstvu tvorí pena z butyl-neoprénu, ktorá je podobná produktom GMS-01, 02, ďalšia vrstva je tvorená butylom a posledná horná vrstva je tvorená absorpčnou penou.

 

GMS-DP1_vrstvy

Bitumen

Na vytlmenie sa používajú aj materiály na báze bitumenu. Bitumen je organická zlúčenina, ktorá však nieje odolná voči nižším teplotám tak ako butyl. Pri vyšších teplotách totiž príliš mäkne a pri nižších teplotách  sa naopak stáva tvrdý a krehký. Okrem toho je bitumen ťažší ako butyl. Medzi bitumenové materiály na našom e-shope patrí/ia: bla bla bla…

9158

 

 

Antivibračné tmely na vodnej báze

Na stiesnené miesta, kde sa nieje možné dostať s klasickým tlmiacim materiálom sa používajú špeciálne antivibračné tmely na vodnej báze. Ich výhoda je, že nie sú závislé na teplote a fakt, že sa dajú ľahko aplikovať štetcom. 375990_Edited

Odhlučnenie auta

Ako som už v časti článku o vytlmení naznačil. Ak chceme dosiahnuť, čo najlepšie výsledky a zníženie nežiadúcich hlukov vo vozidle je potrebné najprv vozidlo vytlmiť a na následne na vrstvu tlmiaceho materiálu naniesť odhlučnovací materiál. Odhlučnovaním sa zabraňuje prieniku zvukov motora, výfuku, odvalujúcich sa kolies, vetru a pod. Odhlučnenie, ktoré ponúkame v našom e-shope je vyrobené buď z butyl-kaučuku, butyl-neoprénu alebo polyuretánu. V ponuke máme odhlučnovacie materiály od firmy GMS a STP.

odhlucnenie

Produkty GMS:

1344411354

GMS-01 | 6 mm – Materiál na báze bytul-kaučuku. Je vhodný na podlahu a kufor. Môže prísť do kontaktu s vodou.

GMS-02 | 5 mm – Je vhodný na dvere, strop, tapacíre. Môže byť použitý aj na podlahu, ale kvôli uzavretým pórom je vhodnejší GMS-01.

GMS-012 | 3 mm – Má rovnaké zloženie ako GMS-01 a 02. Líši sa len hrúbkou. Je vhodná nadvere tapacíre a plasty.

GMS-022 | 10 mm – Je najhrubšia z tejto produktovej línie. Hodí sa na odhlučnenie miest pod palubnou doskou alebo stropu.

Všetky hore vymenované produkty okrem GMS-01 sú podobné, líšia sa len hrúbkou. Každé vozidlo je iné a preto sa nedá univerzálne povedať, ktorý materiál bude kde pasovať. Preto je vhodné vybrať hrúbku odhlučnovacieho materiálu podla daného auta. Je potrebné si zistiť aké hrubé odhlučnenie sa zmestí napr pod tapacíre, pod strop, na podlahu.

GMS- 010 BLACK – Je materiál založený na báze polyuretánu. Je potiahnutý vrstvou hliníka a je spevnený sklenenými vláknami. Je vhodný ako odhlučnenie medzisteny medzi motorom a kabínou vozidla. Znáša vyššie teploty ako hore menované materiály.

GMS-010B_popis

 

GMS-011 – Je materiál vyrobený z butyl-kaučuku, povrch tohto materiálu je potiahnutý hliníkovou vrstvou, ktorá je vystužená sklenenými vláknami. Hrúbka materiálu je 10 mm. GMS-011A je primárne určený pre použitie v motorovom priestore. Veľmi dobre potlačuje hluk motora. GMS-011A je určený pre použitie s benzínovými motormi.

1344413870
 

Čo teda získam vytlmením a odhlučnením auta ?

Odhlučnením a vytlmením svojho auta získate v prvom rade príjemnejšie pocity z jazdy so svojím autom. V prípade diaľničných jázd budete vďaka menšiemu hluku menej unavený a celková jazda bude na vás lepšie vplývať. Odhlučnením a vytlmením auta sa zníži hluk od podvozku, jamy a kamienky bude menej počuť. Zníži sa počuteľnosť motora. Celkovo budete mať pocit, že sedíte v úplne inom aute, pretože zvuky ktoré boli pre vás normálnym sprievodným javom jazdy s autom, zrazu nebudete počuť. Okrem zníženia hluku vo vozidle sa zlepší aj kvalita hudby vo vozidle.

Záver:

V článku sme si predstavili základne pojmy a materiály, ktoré sa používajú pri odhlučnení a vytlmení aut. V ďalších dvoch článkoch “Ako si vytlmiť auto” a “Koľko ma to bude stáť si môžete prečítať postup montáže odhlučnenia do vozidla, aby ste si ho mohli namontovať sami. V článku “Koľko ma to bude stát” si môžete pozrieť koľko v priemere stojí materiál potrebný na odhlučnenie auta. Taktiež sa v článku zameriavame aj na množstvo a kvalitu materiálov.

12 thoughts on “ Prečo si odhlučniť auto ?

 • Dusan
  Dusan
  21. March 2015 21:25

  Dobry vecer chcem sa opitat kolko by stalo odhlucnenie Peugeot 308 1,6ehdi r.v.2011 Dusan z Nitry.

  • Dávid Turian
   Dávid Turian
   21. March 2015 21:41

   Dobrý večer, záleží od potreby odhlučnenia. Čo konkrétne chcete odhlučniť a samozrejme si to treba premerať. Ale tak základná suma pre celé auto je cca 280 eur za materiál (podlaha,kufor,dvere,motor,strop) potom ide samozrejme aj o materiál pretože do kufra sa môžu dať rôzne varianty. Pre bližšie informácie nás kontaktujte mailom alebo telefonicky. S pozdravom tím TicheAuto.sk

 • Dusan
  Dusan
  21. March 2015 21:49

  Dakujem velmi pekne za odpoved urcite sa vam ozvem momentalne som na pracovnej ceste v zahranici 11.aprila sa vraciam a urcite vam zavolam a necham si poradit a v pripade dohody ak sa da rad by som si to nechal aj u vas spravit montaz, pripadne mi poradite u koho si to nechat spravit prajem pekny zbytok vecera aj vykend Dusan.

  • Dávid Turian
   Dávid Turian
   22. March 2015 20:42

   Žiaľ montáž nerobíme. Máme však dohodu s jedným pánom v mestskej časti Kalinčiakovo ktorý to po dohode vie nalepiť. Samozrejme cenu za montáž treba dohodnúť s ním to nevieme ovplyvniť. V každom prípade zavolajte a radi poradíme :) S pozdravom tím TicheAuto.sk

 • peugotik 308.
  peugotik 308.
  29. March 2015 21:07

  Dobry vecer dakujem vam velmi pekne za odpoved som tu sporadicky ale urcite ked sa vratim z pracovnej cesty si vas dovolim telefonicky kontaktovat a po dohode vas aj navstivim samozrejme aj pana ktory by mi to montoval,este raz dakujem a prajem pekny zbytok vykendu Dusan z Nitry.

 • Slavomír
  Slavomír
  8. May 2015 20:07

  Zdravím chcel by som sa spýtať ci sa u vás dajú zohnať také akoby granule na odhlučnenie vozidla , nasypú sa do dverí a tie potom nerezonujú . Dík

  • Dávid Turian
   Dávid Turian
   22. May 2015 22:52

   Dobrý deň, žial tieto granule niesu u nás dostupné. Do dverí používame akustické protirezonančné peny ako napríklad GMS 01,02,03,022,...

 • Peter
  Peter
  4. June 2015 9:02

  Dobrý deň, chem sa informatívne spýtať, koľko by stálo odhlučnenie motora pomocou umiestnenia GMS 07 Platinum a GMS 011A benzín pod kapotu na Citroen C elysee. Máte nejaké tabuľky, podľa ktorých vypočítate plochu, alebo si mám sám odmerať šírku a dĺžku priestoru určeného na izoláciu? Ďakujem.

 • Ján Štofko
  Ján Štofko
  13. July 2015 10:03

  Dobrý deň. Máme záujem o materiál na odhlučnenie v rušni, material by išiel medzi motor a kabínu, o koľko decibelov sa zníži hlučnosť, asi by išlo o ten najhrubší materiál,mal by bať odolný teplú ale zime,nakoľko rušne nie sú garážované. Ďakujem. Štofko

  • Dávid Turian
   Dávid Turian
   13. July 2015 14:21

   Dobrý deň. Do motorovej časti sa používa pena GMS-011A, žial decibeli povedať neviem pretože absolútne netuším ako ten rušeň vyzerá a ani sme nikdy nič podobné nerobili. Odporúčame nalepiť prvú vŕstvu alubutylu GMS-07 classic (pred tým poriadne odmastniť) na čo najvačšiu plochu z oboch strán. Následne do motorovej časti nalepiť GMS - 011A priamo na alubutyl (alubutyl neodporúčame dať dole hlavou ako napr. na kapote auta, pretože je ťažký a môže sa odlepiť). Následne do interiéru na vŕstvu alubutylu nalepiť tlmiacu penu podla potreby. Tlmiaca pena GMS-02 je vo výpredaji za dobrú cenu :) s pozdravom Dávid Turian tím TicheAuto.sk. Prí vačšom množstve je možná zlava stačí nás kontaktovať telefonicky alebo mailom.

 • Erni
  Erni
  11. September 2015 14:33

  Dobrý deň. Vytlmil som predné dvere (vonkajší aj vnútorný plech) 1,7mm vrstvou butyl-kaučuku no okrem toho, že dvere sú ťažšie skoro o 2,5kila tak žiadna výrazná zmena, v rámci zníženia hluku sa neudiala. Chcem sa preto spýtať čo by ste ešte navrhovali spraviť, poprípade doplniť

Pridať komentár

You must be logged in to post a comment.


Náš e-shop Vám ponúka najlepšie ceny na kvalitné odhlučnenie značky GMS a SPT. ×
Všetok tovar, ktorý ponúka náš e-shop máme reálne skladom a preto ak si objednáte do 12:00 daného pracovného dňa, tovar Vám odošleme kuriérom ešte v ten deň. Vďaka tomu vám tovar kuriér doručí do 24 hodín. ×
Náš e-shop si zakladá na tom, ponúkať len také produkty, ktoré majú dobrú kvalitu a cenu. ×
V prípade akýchkoľvek Vašich otázok nás môžete kontaktovať prostredníctvom e-mailu alebo kontaktného formulára. Na dotazy sa snažíme odpovedať kedykoľvek zaznamenáme e-mail od zákazníka. A to aj po pracovnej dobe. ×